O Balatonie

          Zbiornik retencyjny powstał w roku 1963 jako zapas wody do produkcji dla Cukrowni Miejska Górka. Teren łąk w pobliżu rzeki Dąbrocznej pozwolił na wykopanie zbiornika o powierzchni ok. 1 ha.
          W latach 1968 - 1970 wykonano powiększenie zbiornika o dalsze 4 ha. Cały czas woda do napełnienia jest pobierana z rzeki Dąbrocznej. Od tego czasu zbiornik zyskał lokalną nazwę - Balaton. Jednym z powodów takiej nazwy było urządzenie w sąsiedztwie stadionu kąpieliska i piaskowej plaży .
         W roku 1984 dokonano kolejnego powiększenia zbiornika do kształtu dzisiejszego do powierzchni ok. 11 ha lustra wody. Średnia głębokość w zależności od stanu wody i miejsca kształtuje się w granicach 1.8 m do 2.5m.
        W 2010 roku Gmina Miejska Górka zakupiła od Cukrowni teren na którym znajduje się jezioro. Zbiornik otoczony jest od strony północnej i zachodniej wałami nasypowymi o skarpie łagodnej o kącie od 20 do 35 stopni, na których brak roślinności wysokiej typu drzew lub krzewów.
Od początku istnienia zaczęto amatorskie uprawianie wędkarstwa.  Początkowo w ramach koła przy Cukrowni a w latach 1976 - 2009 w ramach PZW Koło "Balaton". W 2010 roku z inicjatywy kilkunastu osób powstaje Miejskogóreckie Stowarzyszenie Wędkarskie "OKOŃ", które gospodaruje terenem. Stowarzyszenie skupia obecnie 129 członków z gminy Miejska Górka. Wędkowanie na zbiorniku dozwolone jest dla wszystkich chętnych na odpowiednio ustalonych zasadach.
          Po podpisaniu umowy na gospodarowanie jeziorem z Gminą  Miejska Górka rozpoczęto prace od uporządkowania terenu wokół zbiornika. Usunięto krzaki i zarośla, wyrównano teren i wykonano zjazd z drogi głównej ułatwiając dojazd nad wodę. W części północnej zorganizowano miejsce zbiórek wędkarskich przed zawodami i miejsce biwakowania. Systematycznie oczyszczano brzegi z nadmiaru trzciny zwiększając dostępność do wody.
          Od 2014 roku do uprawiania wędkarstwa jest dostępne ok. 1000 m  brzegu.
Pozostałe 500 m brzegu oraz urokliwą wyspę zostawiliśmy dla przyrody. Mają tam swoją ostoję ryby, ptaki, kaczki.
          Od początku swojej działalności Stowarzyszenie postawiło na szeroko rozumianą rekreację. Na okalających zbiornik wałach zamontowano kilkanaście  ławek a na polance do biwakowania kilka zadaszonych ławostołów. Jako że wędkarstwo jest dominującym celem działalności Stowarzyszenia odbudowanie rybostanu stało na pierwszym miejscu. Systematyczne zarybienie takimi gatunkami jak : płoć, leszcz, lin, karaś, węgorz, okoń, szczupak, amur oraz karp pozwala powoli zaspokoić zainteresowania każdego wędkarza. W skład rybostanu oprócz w/w gatunków należy także sandacz, sum, tołpyga, jazgarz i ukleja.
Rybą szczególnie pożądaną przez wędkarzy jest tradycyjnie karp, który osiąga ponad 10 kg.
Rekord suma wynosi od 2017 r. - 46.00 kg. Rekord tołpygi wynosi od 2014 r. - 24.35 kg. Rekord karpia od 2014 r. - 14.60 kg.
W trakcie amatorskich połowów zdarzają się wspaniałe jazie i duże bolenie, które stanowią efekt zarybień z lat poprzednich.
W zawodach wędkarskich dominującymi rybami są płocie 15 - 20 cm i leszcze o wadze ok.500 - 1000 g. Bardzo dobry wynik w zależności od pory roku można uzyskać ukleją, która dorasta do 20 cm.
Metodą dominującą w zawodach jest tyczka 9 - 13 m z zestawem skróconym i bat 3 - 6 m.
Zestaw spławikowy w zależności od warunków atmosferycznych 0.5 g. - 3.0 g.

Na zbiorniku odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet w 2014 roku, Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych i ogólnopolski finał Polskiej Ligi Wędkarstwa Spławikowego tzw. Liga Górka w 2017 roku. 


Oprac. A.H.